Przemowy dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednakże wyśmienity sposób, by przygotować się do powszechnego występu. Pisząc przemówienia należy pamiętać o tym, aby były one na temat. Należałoby także wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie znajomych. Luźne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
mowa
Niemniej jednak nie wyłącznie słowa są istotne – w czasie przemowy liczy się też mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu oraz gestykulacji bywa niejednokrotnie pewniejszym źródłem wiadomości niż najporządniej opłacany oraz najprawidłowiej nauczony szpieg. Jakim sposobem to gruntownie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”baza przemówień”>przemówienia
Aby dogłębnie zapoznać schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się w zasadzie na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień pod żadnym pozorem nie musi być trudne – wystarczy skupić się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty oraz przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej ostrożności a też szacunku. Inspiracji można też poszukiwać w sieci – aktualnie jest dużo stron, które oferują gotowe przemówienia a również dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w następstwie tego troskać, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla fachowców.